Świętujemy 5-lecie programu dla niedożywionych pacjentów

Blisko 5 tysięcy pacjentów skonsultowano w ciągu ostatnich 5 lat w ramach programu „Działania edukacyjne, profilaktyka, diagnostyka i leczenie niedożywienia u dorosłych mieszkańców z terenu województwa dolnośląskiego”. Program dotyczący walki z niedożywieniem prowadzony jest od 2012 r. w Ośrodku Żywienia Klinicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Łącznie na jego realizację samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczył prawie milion złotych.

− To pierwszy w Europie program dedykowany tego typu schorzeniom, realizowany z powodzeniem dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze. Przeznaczony był początkowo dla pacjentów dorosłych z terenu Dolnego Śląska, ale szybko okazało się, że wsparcia w jego ramach wymagają także dzieci i młodzież. Teraz po 5 latach możemy potwierdzić, że program bez wątpienia był potrzebny w naszym regionie – mówi marszałek Cezary Przybylski. konferencja jerzak

Szacuje się, że na Dolnym Śląsku mieszka kilka tysięcy niedożywionych osób. To grupa, która nie ma zapewnionej opieki stacjonarnej i wsparcia żywieniowego.

− Już w ciągu pierwszego roku programu zarejestrowano ponad 800 chorych i udzielono 180 porad telefonicznych. Łącznie w ciągu 5 lat skonsultowano prawie 5 tysięcy pacjentów, dorosłych i dzieci. Ponad 90 proc. konsultacji odbyło się w Ośrodku Żywienia Klinicznego. Udzielono także wielu porad telefonicznych chorym i opiekunom, którzy z różnych powodów nie mogli przyjechać na wizytę – wylicza dr Anna Zmarzły z WSS przy Koszarowej we Wrocławiu.

Z badanych osób prawie 60 proc. chorych było niedożywionych, a u ponad 30 proc. występowało poważne ryzyko niedożywienia. Redukcja masy ciała powodowała osłabienia, depresje i patologie w badaniach laboratoryjnych. Odnotowano różne przyczyny niedożywienia: schorzenia gastrologiczne, neurologiczne, onkologiczne, psychiatryczne, stany po urazach i zabiegach operacyjnych.

W trakcie udziału w programie chory nie tylko otrzymywał konsultację i poradę żywieniową, ale miał także wykonywaną analizę składu ciała i badania laboratoryjne. Pacjenci są pod opieką wykształconego zespołu składającego się z lekarzy pediatrów i internistów, dietetyków, psychologa i neurologopedów.

W ramach programu organizowane są również szkolenia służb społecznych i medycznych w zakresie przesiewowej oceny ryzyka niedożywienia wśród dorosłych, a także jego diagnozowania i leczenia. Każdy dorosły pacjent z niezamierzoną redukcją masy ciała (co najmniej 10 proc. wyjściowej masy ciała) oraz dziecko z objawami niedożywienia, niezależnie od przyczyn, które może jeść drogą naturalną i nie przebywa w stacjonarnej jednostce służby zdrowia, może się nieodpłatnie zgłosić do Ośrodka Żywienia Klinicznego WSS im. J. Gromkowskiego. Nie wymagane jest skierowanie, wystarczy wcześniejsza rejestracja telefoniczna. W Ośrodku pacjentom udzielona zostanie lekarska porada żywieniowa, wykonane zostaną podstawowe badania lekarskie, analiza żywieniowa i analiza składu ciała, konsultacja dietetyczna, a w razie potrzeby również psychologiczna lub neurologopedyczna. Pacjenci potrzebujący kilku porad żywieniowych będą mieli wyznaczone terminy wizyt kontrolnych.

W trakcie uroczystości były też podziękowania dla Samorządowców za wsparcie Programu oraz dla dziennikarzy za nagłaśnianie w mediach problemu niedożwywionych pacjnetow.

Na zdjęciu powyżej dr Anna Zmarzły z pacjentami, dyrektor Szpitala Janusz Jerzak i przedstawiciele Departamentu Zdrowia Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego: dyrektora Jarosław Maroszek i dyrektor Jerzy Sypuła. Poniżej redaktor Barbara Zielińska z Hubertem. Kilka lat temu Basia na antenie RMF FM opowiadala o problemie małego Huberta. Dzisiaj zdrowy i rosły Hubert dziękował Basi. ula/Basia konferencja